Aktualności

Kiermasz Bożonarodzeniowy

                                               

 

W czwartkowe popołudnie, 13.12.2018 r., w Szkole Podstawowej im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Lubni odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. W programie przedświątecznego spotkania znalazło się mnóstwo atrakcji: stoiska z ozdobami i kartkami świątecznymi wykonanymi przez uczniów i ich rodziny, nauczycieli, pracowników  oraz wszystkich sympatyków szkoły.

Dla dzieci oferowano: kącik zabaw, malowanie buziek, dekorowanie drewnianych zawieszek i tekturowych pierników według własnego pomysłu, łańcuchów z papieru. Każde dziecko mogło stać się wymarzoną postacią z bajki, przebierając się w wybrany przez siebie strój. Bardzo absorbujący, szczególnie dla najmłodszych, był kreatywny świat zabawek.

Nie zabrakło choinek, świątecznej szopki a także Świętego Mikołaja i towarzyszącej mu Śnieżynki, którzy częstowali gości cukierkami.

W ramach projektu edukacyjnego, klasa III a gimnazjum przygotowała kącik pt. „Miodowy raj” . Oferowano miodowe muffinki, herbatę z pomarańczą marynowaną miodem i przyprawami  korzennymi oraz wodę z pomarańczą i cytryną. Degustowano miód gryczany, lipowy, rzepakowy. Odbyła się prezentacja stroju i akcesoriów pszczelarza. Uczniowie opowiadali o leczniczych właściwościach różnego rodzaju miodów oraz rozdawali przepisy kulinarne. Dużą popularnością cieszyła się foto - budka „Pszczółka”.

Swój wolny czas poświęcili rodzice uczniów a szczególną inicjatywą wykazały się panie z Rady Rodziców naszej szkoły. Na stoiskach serwowano pyszne pierniki i ciasteczka, makowiec, drożdżówkę, sernik, babeczki i inne świąteczne pyszności. Nie zabrakło pasztecików, chlebów, swojskiego smalcu i kiszonych ogórków oraz lemoniady. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubni częstowały barszczem i smakołykami własnej roboty. Było bardzo smacznie i świątecznie!

Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu klasy czwartej, a polonez zatańczony do kolędy wzbudził aplauz publiczności. Nastrojowym przerywnikiem spotkania był koncert popularnych kolęd w wykonaniu klasy 8.

Miłe rozmowy przy herbacie lub kawie w magicznej "Kawiarence pod świerkiem" pozwoliły na  integrację, refleksję i chwilę spokoju w przedświątecznym zabieganiu.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski  naszej szkoły wraz z opiekunem p. Anną Wieteska we współpracy z Radą Rodziców. Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji, rodzicom, uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kiermaszu. Spotkanie udało się dzięki szeroko zakrojonej współpracy i zaangażowaniu wielu osób.

Magia zapachów, smaków, barw i pozytywnego nastroju oraz uśmiechy wszystkich dzieci na długo pozostaną w pamięci. Każdy uczestnik kiermaszu miał szansę zatrzymania tego pięknego, grudniowego dnia w kadrze aparatu fotograficznego.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszył cytat Świętego Jana Pawła II:

„Jak się to dzieje, że Boże Narodzenie jest świętem wesela? Odczuwają jego radość nie tylko chrześcijanie, ale także i inni ludzie. Okres Bożego Narodzenia jest w liturgii i tradycji okresem szczególnej radości”.