Podziel się na mediach społecznościowych

 


Wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014

 

  

UWAGA !!!

Kiermasz nowych podręczników

do nauki języków →patrz


 

Zapowiedzi wydarzeń 

Zapraszamy na kiermasz nowych pordęczników językowy do wszystkich klas na rok 2014/2015 ! Jesteśmy księgarnią a zarazem hurtownią językową POLANGLO więc ceny będą atrakcyjne ! Działaliśmy już tak w 2013 r. i zadowolenie rodziców pozwoliło nam wrócić. KIERMASZ 25 sierpnia 2014 r. godz. 10:00 - 12:00 miejsce: Szkoła Podstawowa w Lubni Więcej informacji pod numerem: 605 327 625 Marcin Górecki POLANGLO
Money.pl - Kliknij po wicej
Pogoda
29 lipca 2014
rdo: MeteoGroup

Pola oznaczone * są wymagane.

Jan Karnowski „sumienie regionalizmu kaszubskiego i mózg ruchu kaszubskiego”

 


Historia szkoły

materiały zaczerpnięte z kroniki szkolnej 


  NASZA TWÓRCZOŚĆ

Ilość wejść:
Rok 2014 dla społeczności naszej szkoły przyniesie ważne wydarzenie - nadanie szkole imienia TOW Gryf Pomorski

tekst oryginalny z kroniki szkolnej

Historia Szkoły Podstawowej w Lubni

Historię szkoły w Lubni można by przedstawić rozpoczynając swoja opowieść od słów używanych w legendach czy bajkach, a więc dawno, dawno temu niejaki Max Kurlandt nauczyciel, prowadzący starą kronikę szkolną, umieszcza wypisek z dawnej kroniki gminnej, datujący się czasów Stanisława Augusta, przyznający prawo dziedziczności, pełniącemu urząd sołtysowi Szczepańczykowi. Wg wypisów wyżej wymienionego nauczyciela Lubnia jest aktem darowizny Mestwina II Pomorskiego, zamieszkałego w Gdańsku, na rzecz księcia Mikołaja z PoznaniaWedług starej, pisanej w języku niemieckim, kroniki, wieś Lubnia posiadała w roku 1885 około 533 dusz, włączywszy wieś Lamk, należącą do Lubni. Przed rokiem 1880 wszyscy mieszkańcy byli katolikami, należącymi do parafii Brusy. W czasie zaborów ludność napływowa była wyznania ewangelickiego. Ilość tych innowierców była różna, ogólnie dochodziła do 9-ciu rodzin.

Zabór pruski

Do roku 1876 dzieci tutejszej wsi dochodziły do szkoły w Zalesiu. W 1877 roku wynajęto od gospodarza Piotra Knopika lokal, w którym prowadzono tymczasową naukę. Pierwszym nauczycielem był Klemens Plata z Małego Gliśna, który kontynuował naukę na przeciąg 1 miesiąca. Nastąpiła przerwa w nauce, którą w roku 1877 podjął nauczyciel kierujący Max Kurlandt. Liczba dzieci wynosiła wtedy 78. Nauka odbywała się przed i po południu. Pierwszą radę szkoły utworzono w roku 1880 w jej skład weszli: Miszewski Piotr i Janikowski Szymon. Nadchodzi rok 1892. Lubnia, podobnie, jak cała Ziemia Zaborska i Kaszuby w wyniku pierwszego       rozbioru Polski w 1772 roku już od ponad 100 lat znajduje się pod protektoratem Prus. Zaborca od samego początku nie ukrywał swoich germanizacyjnych zapędów w stosunku do ludności polskiej. Zapewne to właśnie w głównej mierze zadecydowało o tym, że podjęto decyzję o budowie budynku szkoły w Lubni. Budynek szkolny, w którym się obecnie znajdujemy rozpoczęto budować w 1892 roku a ukończono w następnym roku tj 1893.Budowę wykonał budowniczy  Bachanz z nieopodal leżących Chojnic. Boisko szkolne okolono parkanem w 1894 roku. Drzewa do parkanu dostarczył Miszewski Piotr. W roku 1903 wybudowano przy szkole nowa pompę. Starą studnie zasypano.Rok 1911 przynosi niespotykane dotąd upały, powodujące przerwę w nauce. Zimę tego roku cechują straszne mrozy, które znowu uczniom nie pozwalają uczęszczać do szkoły. Mróz dochodził do 40 o C.Za staraniem się gminy w 1911 roku zasadzono w ogrodzie szkolnym większa ilość drzewek owocowych.

 czytaj dalej lub zobacz PPP-Historia szkoły ♦♦♦

 


Wspomnienie o Józefie Chełmowskim-Ogród

 Podróżując po Kaszubach warto wstąpić do Brus- Jaglie i odwiedzić pracownię Józefa Chełmowskiego, artysty ludowego. Była to postać niekonwencjonalna, prawdziwy człowiek renesansu przełomu XX i XXI w.

W malowniczym ogrodzie witają gości wielobarwne postaci starców, Kaszubów i Kaszubek, świętych oraz zwierząt. Są to ule figuralne i twarzowe wyrzeźbione przez pana Józefa. Artysta chętnie poświęcał za zycia swój czas odwiedzającym go turystom. Oprowadzając po pracowni i dzieląc się swoimi przemyśleniami o życiu, zaskakiwał rozległością zainteresowań i własną filozofią postrzegania świata.

Jego dzieła poruszają zagadnienia filozoficzne, polityczne, regionalne, historyczne, patriotyczne oraz wiary. W przydomowym sadzie znajdują się rzeźby – pomalowane ule w pniach drzew, które przedstawiają różne postacie – często aniołów. Chełmowski posługiwał się językiem południowych Kaszub, znanym z rodzinnego domu. Przywrócił i spopularyzował zanikającą na Pomorzu sztukę malowania na szkle. Był twórcą kapliczek przydrożnych, trzech rzeźb, które znalazły się w Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Największym dziełem jego życia jest obraz Apokalipsa, którego długość wynosi 55 m i jest to zobrazowanie Apokalipsy św. Jana.

Najliczniejsze zbiory jego prac znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.