Podziel się na mediach społecznościowych

 


Wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014

 

  

UWAGA !!!

Kiermasz nowych podręczników

do nauki języków →patrz


 Zapowiedź wydarzeń


Zapraszamy na kiermasz nowych pordęczników językowy do wszystkich klas na rok 2014/2015 ! Jesteśmy księgarnią a zarazem hurtownią językową POLANGLO więc ceny będą atrakcyjne ! Działaliśmy już tak w 2013 r. i zadowolenie rodziców pozwoliło nam wrócić. KIERMASZ 25 sierpnia 2014 r. godz. 10:00 - 12:00 miejsce: Szkoła Podstawowa w Lubni Więcej informacji pod numerem: 605 327 625 Marcin Górecki POLANGLO
Money.pl - Kliknij po wicej
Pogoda
22 sierpnia 2014
rdo: MeteoGroup

Pola oznaczone * są wymagane.

Jan Karnowski „sumienie regionalizmu kaszubskiego i mózg ruchu kaszubskiego”

 


Historia szkoły

materiały zaczerpnięte z kroniki szkolnej 


  NASZA TWÓRCZOŚĆ

Ilość wejść:
Rok 2014 dla społeczności naszej szkoły przyniesie ważne wydarzenie - nadanie szkole imienia TOW Gryf Pomorski

tekst oryginalny z kroniki szkolnej

Historia Szkoły Podstawowej w Lubni

Historię szkoły w Lubni można by przedstawić rozpoczynając swoja opowieść od słów używanych w legendach czy bajkach, a więc dawno, dawno temu niejaki Max Kurlandt nauczyciel, prowadzący starą kronikę szkolną, umieszcza wypisek z dawnej kroniki gminnej, datujący się czasów Stanisława Augusta, przyznający prawo dziedziczności, pełniącemu urząd sołtysowi Szczepańczykowi. Wg wypisów wyżej wymienionego nauczyciela Lubnia jest aktem darowizny Mestwina II Pomorskiego, zamieszkałego w Gdańsku, na rzecz księcia Mikołaja z PoznaniaWedług starej, pisanej w języku niemieckim, kroniki, wieś Lubnia posiadała w roku 1885 około 533 dusz, włączywszy wieś Lamk, należącą do Lubni. Przed rokiem 1880 wszyscy mieszkańcy byli katolikami, należącymi do parafii Brusy. W czasie zaborów ludność napływowa była wyznania ewangelickiego. Ilość tych innowierców była różna, ogólnie dochodziła do 9-ciu rodzin.

Zabór pruski

Do roku 1876 dzieci tutejszej wsi dochodziły do szkoły w Zalesiu. W 1877 roku wynajęto od gospodarza Piotra Knopika lokal, w którym prowadzono tymczasową naukę. Pierwszym nauczycielem był Klemens Plata z Małego Gliśna, który kontynuował naukę na przeciąg 1 miesiąca. Nastąpiła przerwa w nauce, którą w roku 1877 podjął nauczyciel kierujący Max Kurlandt. Liczba dzieci wynosiła wtedy 78. Nauka odbywała się przed i po południu. Pierwszą radę szkoły utworzono w roku 1880 w jej skład weszli: Miszewski Piotr i Janikowski Szymon. Nadchodzi rok 1892. Lubnia, podobnie, jak cała Ziemia Zaborska i Kaszuby w wyniku pierwszego       rozbioru Polski w 1772 roku już od ponad 100 lat znajduje się pod protektoratem Prus. Zaborca od samego początku nie ukrywał swoich germanizacyjnych zapędów w stosunku do ludności polskiej. Zapewne to właśnie w głównej mierze zadecydowało o tym, że podjęto decyzję o budowie budynku szkoły w Lubni. Budynek szkolny, w którym się obecnie znajdujemy rozpoczęto budować w 1892 roku a ukończono w następnym roku tj 1893.Budowę wykonał budowniczy  Bachanz z nieopodal leżących Chojnic. Boisko szkolne okolono parkanem w 1894 roku. Drzewa do parkanu dostarczył Miszewski Piotr. W roku 1903 wybudowano przy szkole nowa pompę. Starą studnie zasypano.Rok 1911 przynosi niespotykane dotąd upały, powodujące przerwę w nauce. Zimę tego roku cechują straszne mrozy, które znowu uczniom nie pozwalają uczęszczać do szkoły. Mróz dochodził do 40 o C.Za staraniem się gminy w 1911 roku zasadzono w ogrodzie szkolnym większa ilość drzewek owocowych.

 czytaj dalej lub zobacz PPP-Historia szkoły ♦♦♦

 


Wspomnienie o Tajnej Organizacji Wojskowej

Gryf Pomorski  

Tajna Organizacja Wojskowa  "Gryf Pomorski" została utworzona 7 lipca 1941 r. podczas tajnego spotkania w Czarnej Dąbrowie koło Bytowa w zabudowaniach lokalnego rolnika Bolesława Żmudy Trzebiatowskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 3 organizacji podziemnych: Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Kaszubski" por. rez. Józefa Dambka ps. "Adam", "Kil", "Lech", Wojskowej Organizacji Niepodległościowej ppłk. rez. księdza Józefa Wryczy ps. "Rawycz", "Delta" oraz grupy braci Józefa Kulasa i Leona Kulasa ps. "Zawisza". Zgodnie z deklaracją ideową TOW "Gryf Pomorski" miała mieć charakter katolicki, ponadpartyjny, wojskowy. Jej celem była pomoc polskiej ludności Pomorza i przygotowanie wystąpienia zbrojnego w połączeniu z desantem polskich wojsk z Zachodu przewidzianego na okres załamania się Rzeszy Niemieckiej. Deklarowano podporządkowanie się Polskiemu Rządowi na Uchodźstwie i Najwyższemu Wodzowi z zachowaniem jednak niezależności.